Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Anasayfa / Aloe Vera Bitkisi / Aloe Vera (Barbadensis Miller)

Aloe Vera (Barbadensis Miller)

aloe vera barbadensis miller

Aloe vera, 250 kadar çeşidi olan, kaktüs görünümlü, kurak iklimli tropik bölgelerde yetişen, binlerce yıldan beri özellikle cilt hastalıklarının tedavisinde (yara, yanık, mantar, böcek sokması gibi) kullanılan bir bitkidir. Aloe veranın şifa verici birkaç çeşidi arasında, en etkili olanı ve tıbbi tedavi amacıyla kullanılanı Barbadensis Miller türüdür. Günümüzde özellikle Güney Amerika, Meksika ve Hint Adaları’nda ticari amaçla, geniş tarlalarda, organik tarım metotları kullanılarak yetiştirilen aloe vera barbadensis miller türünün iyileştirici özelliği “polisakkarit” içeriğinin en üst düzeyde oluşundan kaynaklanır. Çünkü polisakkarit zincirleri, doğal antibiyotik ve doğal antihistaminik (alerji önleyici) oluşları sayesinde vücudu ve cildi güçlü kılar.

Aloe vera bizdeki adıyla tıbbi sarısabır, yapraklarındaki jelde bulunan acemannan maddesiyle bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek, 12 vitamin, 20 mineral, 18 amino asitle ciltte yeni doku oluşumu için protein sağlamak ve çeşitli enzimlerle başta bağırsak ve mide olmak üzere, kimyasal ilaç ve tedavilerin oluşturduğu hasarı onarmak gibi özellikleri olan ayrıcalıklı bir bitkidir. Fakat jel kısmının uzun süre güneşe maruz kalması okside olmasına ve iyileştirici özelliklerinin kaybolmasına sebep olmaktaydı. Amerikalı bir eczacı 1968 yılında özel bir yöntem bularak jeli saklanabilir hale getirmiştir. Bu sayede özelliklerini yitirmeden bitkisel tedavi alanında kullanılmaya başlanmıştır.

Bitki, iyileştirici gücünün doruğuna 3-4 yılın sonunda ulaşır. Bu aşamada yaprağının içindeki jel ve dış kabuğunun özsuyu karışımından Aloe vera suyu elde edilir. Bu su özellikle, cilt dokusunu yenileme ve bağışıklık sistemini güçlendirmede büyük fayda sağlar.

Aloe vera jel (bitki karışımlı aloe vera şurubu), dahili kullanım için tasarlanmış, sindirim sistemi hastalıklarında (bağırsak enfeksiyonu, kabızlık, reflü, ülser, hazımsızlık gibi), tip2 diyabette, kanser tedavisinde doku harabiyetini önlemede, steroller sayesinde organ ve deri iltihaplarında, salisilatlar ve laktik asit tuzlarından dolayı da yanık, yara, egzama, mantar, böcek sokması, elastikiyet kaybı ve cilt kuruması gibi cilt problemlerinde kullanıldığında olumlu sonuçlar vermiştir.

Aloe vera jel (bitki karışımlı aloe vera şurubu) sıcak olarak ve alkolle birlikte tüketilmemeli, hamile, çocuk ve tıbbi tedavi altındaki hastalar için hekim ve herbalistten oluşan uzman ekip görüş bildirmelidir.

 

İlginizi Çekebilir

Dikkatinizi çekebilir

aloe-vera

Mucizevi Bitkinin Araştırılan Etkileri

Aloe vera, özü sayesinde üne kavuşmuş tropikal bir bitkidir. Kullanım alanının genişliği dolayısıyla artık dünyanın ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir