Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Anasayfa / Aloe Vera Bitkisi / Aloe Vera’nın Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri

Aloe Vera’nın Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri

aloe vera özellikleriAloe vera, Türkçe kullanımında tıbbi sarısabır olarak geçmektedir. Tropikal bir bitki olan aloe vera aslında Anadolu iklimlerine yabancı bir bitkidir. Ancak tıp bilimince ispat edilmiş birçok faydası sayesinde tüm dünyada üne kavuştuğu gibi, ülkemizde de neredeyse herkesçe bilinmektedir. Bitki olarak bilinmeyen yerlerde dahi en azından aloe veralı ürünler bir şekilde kullanılmaktadır. Tabi bu durum da aloe veranın tüm dünya üzerinde ne kadar yoğun bir kullanım alanına sahip olduğunu ispatlamaktadır. Hem ilaç hem de kozmetik sektöründe tereddütsüz en çok tercih edilen bitkiler arasında yer alması da bu özelliklerinden ötürü sürpriz olmamaktadır.

Aloe vera özellikleri bakımından pek çok bitki türünden de ayrılmaktadır. Söz konusu farklılıklar hem aloe veranın yapısı hem de faydaları noktalarında kendilerini açıkça belli eder. Aloe vera bir bitki olarak yerden büyüyen yapraklar kümesi şeklinde bir görünüme sahiptir. Yaprakların her biri birer mızrak biçiminde, kenarları tırtıklı yapıdadır. Hiç görmeyenler için zambak yapraklarını andırdığını söyleyebiliriz. Ancak aloe vera yaprak yapısı etlidir ve sadece görünüm itibariyle zambak yapraklarıyla benzerlik taşıdığından bahsedilebilecektir. Bu etli yaprakların iç kısmında aloe vera özü denilen plazmatik sıvı bulunmaktadır. Bitkinin temel şifalı özellikleri de işte bu özden kaynaklanmaktadır. Kimyasal bileşiminde çok sayıda aminoasit, vitamin ve minerali birlikte bulunduran aloe vera özü, bu sayede vazgeçilmez bir bitkisel tedavi enstrümanı olabilmeyi başarmıştır.

Aloe veranın insan vücuduna olan katkıları hem dâhili hem de harici kullanımları olarak sayısız denecek kadar fazladır. Tüm bu katkılardan faydalanabilmek adına bitkiyi direk tüketmek yerine aloe veralı ürünlerden yararlanmak elbette daha mantıklı olacaktır. Söz konusu ürünlerden birisi de aloe vera jel ( bitki karışımlı aloe vera şurubu ) ismiyle bilinmektedir. Aloe vera jel  sayesinde, aloe veranın sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına olan faydalarından antioksidan özelliklerine kadar birçok etkisinden yararlanmak mümkün olabilecektir. Harici ve dahili pek çok iltihabın vücuttan atılması hususunda da oldukça etkili olan aloe vera, bu jel karışım sayesinde artık kişilerin kolayca erişebileceği bir halde sunulmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir

Dikkatinizi çekebilir

aloe-vera

Mucizevi Bitkinin Araştırılan Etkileri

Aloe vera, özü sayesinde üne kavuşmuş tropikal bir bitkidir. Kullanım alanının genişliği dolayısıyla artık dünyanın ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir