Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Anasayfa / Aloe Vera Faydaları / Aloe Veranın Hücreler Üzerindeki Etkileri

Aloe Veranın Hücreler Üzerindeki Etkileri

aloe vera

 

Tıbbi sarısabır olarak da tanınan aloe vera bitkisi, gösterdiği ve sağladığı inanılmaz etkiler nedeni ile çeşitli hastalıkların bitkisel tedavi amacı ile kullanıldığı, mucizevi bir bitkidir. Bitkinin bilinen birçok çeşidi bulunmakla beraber, en yaygın kullanılan çeşidi, aloe barbadensis miller denilen bir çeşididir.

Aloe vera etkileri çok eski yıllardan beri bilinen ve hastaları tedavi etmek amacı için kullanılan şifalı bitki türlerinden biridir. Aloe vera bitkisi içeriğinde barındırdığı mineraller, vitaminler, enzimler ve amino asitler sayesinde oldukça besleyici ve güçlü bir özellik taşımaktadır. Bitkinin yaprakları içerisinden çıkarılarak elde edilen aloe vera jel gerekli olan bölgelere haricen kullanılabileceği gibi, gerekli olduğu durumlarda dahilen kullanılarak, belirlenen ölçü ve miktarlarda içilebilir.

Yapılan araştırmalar sonucunda içeriğinde, ağrı, acı ve yanıkları gidermeye ve iyileştirmeye yardımcı maddeler olduğu tespit edilmiş bir bitki olma özelliğine sahiptir. Bilhassa hücre yenileyici özelliği sayesinde yanık tedavisinde, egzamalarda, enfeksiyon ve parazit tedavilerinde kullanıldığı bilinmektedir. Onarıcı etkisinden dolayı, birçok cilt bakım ürününün içerisinde aloe vera bitkisinin kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca cildi canlandırmada, gençleştirmede ve tazelendirmedeki etkisinden dolayı kullanıldığı bilinmektedir. Cildi nemlendirme konusunda çok etkili olan aloe vera bitkisi, cilt kızarıklıklarına, cildin esnekliğini kazanmasına ve sivilceli bölgeleri kontrol altına alınmasına yardımcı olmaktadır.

Aloe vera bitkisinin kullanımı, bilhassa alerjiye, böcek ve sinek ısırıklarına bağlı cilt üzerinde oluşan kaşıntı ve kızarıklıkların giderilmesi için başvurulan bir tedavi yöntemidir. Bunun yanı sıra vücuda kuvvet verici, bağışıklık sistemini arttırıcı, sindirimi kolaylaştırarak kabızlığı ve şişkinliği giderici özellikleri de vardır.

Böbrek, mide ve bağırsaklar üzerinde, safra kesesi ve karaciğer fonksiyonlarında olumlu etkiler göstermektedir. Aynı zamanda bu şifalı bitki koruyucu özelliği ile vücudun enfeksiyonlara ve zararlı maddelere karşı korunmasında yardımcı olarak kullanılmaktadır.

Ayrıca kanı sulandırıcı, kanserli bölgedeki tümörlerin büyümesini engelleyici, kan şekerini dengeleyici ve kronik yorgunluk semptomlarını hafifletici etkileri bilinmektedir. Ancak bütün şifalı bitkilerin kullanımında olduğu gibi, aloe vera bitkisinin kullanımı esnasında da bir uzmana danışarak hareket etmekte büyük yarar olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

İlginizi Çekebilir

Dikkatinizi çekebilir

hücre yenileyici aloe vera

Aloe Veranın Hücre Yenileyici Özelliği

Bilindiği gibi cilt sürekli kendi kendini yenileyebilir. Fakat yaş ilerledikçe hücre yenilenmesi yavaşlar ve yaşlanma ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir