Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Anasayfa / Aloe Vera Faydaları / Aloe Veranın Kansere Karşı Etkileri

Aloe Veranın Kansere Karşı Etkileri

aloeveraKanser, sağlıklı hücrelerden ayrılarak,  kendi kendine aşırı şekilde çoğalıp, değişime uğrayan hücrelerin topluluğu olarak tanımlanır.

Sağlıklı bireylerde de kanser hücreleri oluşur. Vücudun bağışıklık sisteminin, bu hücreleri yok etmek gibi önemli bir görevi vardır. İnsan vücudunda birçok biyokimyasal olay kendiliğinden oluşur. Metabolizmanın çalışması sırasında bazen, serbest radikaller denen ve hücrenin yapısına zarar veren oluşumlar meydana gelir. Serbest radikaller, kanser hücrelerinin çoğalıp gelişmesine doğrudan etki eder. Antioksidan denen maddeler de, serbest radikallerin yok edilmesi ve etkilerinin en aza indirilmesi için vücut tarafından üretilir veya besinler yoluyla alınır. Bu mücadelede antioksidan içeren besinlerin bilinip kullanılması büyük önem taşır.

Kansere karşı etkileri uzmanlarca ispatlanan şifa kaynağı bitkilerden olan Aloe vera bitkisi, yüksek derecede antioksidan kaynağıdır. Yaprağının içindeki jel kısmında, 18 aminoasit, 12 vitamin, 20 mineral ve çeşitli enzimler bulunur. Dünya Sağlık Teşkilatı tarafından “Seçilmiş Tıbbi Bitkiler” başlığı altında incelenen bu bitkiye halk arasında “tıbbi sarısabır otu” denir. Afrika kökenli ve 240 kadar çeşidi bulunan, kurak iklim bitkisinin tedavi amaçlı kullanılan cinsi Aloe Barbadensis Miller türüdür. Milattan önce 1500 lü yıllara ait, Mısır’ da bulunan belgelerde, eski çağlarda yara ve yanık tedavisinde kullanıldığı anlaşılmaktadır. Günümüzde Hint Adaları, Güney Amerika ve Meksika’ da ticari amaçla yetiştirilmektedir.

Aloe vera jel, uzun süre güneşe maruz kalırsa okside olur ve etkisi kaybolur. Bitkinin 4 saat içinde hasadı yapılmalıdır. Amerikalı bir eczacı 1968 yılında bulduğu bir yöntemle, saklanabilir hale getirmiştir. Bu jelin içindeki acemannan maddesinin bağışıklık sistemini güçlendirdiği görülmüştür. Bu yüzden, kanser tedavisi sırasında kemoterapinin yan etkilerini azaltmada % 15 oranında fayda sağladığı İtalya’da yapılan bilimsel araştırmada ispatlanmıştır.

Aloe vera jel, yara ve yanık gibi harici kullanımlara uygundur. Tadı acı olduğundan, çeşitli bitkilerle ve balla karıştırılarak bitki karışımlı aloe vera şurubu şekliyle içilebilir hale getirilmiştir. Aloe vera etkileri arasında en önemli olanının alyuvar oluşumunu hızlandırdığı, kanserli dokuların büyümesini engellediği, antikor oluşumuna yardım ederek immün sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Tedaviyi takip eden hekime danışarak kullanılması faydalı olur.

 

İlginizi Çekebilir

Dikkatinizi çekebilir

hücre yenileyici aloe vera

Aloe Veranın Hücre Yenileyici Özelliği

Bilindiği gibi cilt sürekli kendi kendini yenileyebilir. Fakat yaş ilerledikçe hücre yenilenmesi yavaşlar ve yaşlanma ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir