Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Anasayfa / Aloe Vera Bitkisi / Aloe veranın Tedavi Edici Etkileri

Aloe veranın Tedavi Edici Etkileri

aloe vera etkileri Aloe vera Ödağacı, Ödçiçeği, Sarı sabır olarak da bilinmektedir. Aloe vera yapraklarının öz suyundan yararlanılmaktadır. Bu öz sudan aloe vera jeli, çayı, ilacı ve tentürü elde edilmektedir. Aloe vera eski tarihlerden bu yana cilt bakımı için kullanılmıştır. Aloe vera ülkemizde Akdeniz, Marmara ve Ege bölgelerinde yetişir. Aloe vera tohumları ve sürgünleriyle çoğalır. Kullanış amacına göre farklı çeşitlerde işlenmektedir.

Aloe vera tozu öncelikle iki yıllık olan bitkinin belirli zamanlarda yaprakları toplanarak elde edilir. Toplanan bu yapraklar kesilen kısım aşağı gelecek şekilde dizilir ve suyunun kazanlara akması sağlanır. Daha sonra bu öz su kaynatılarak kristalize olması sağlanır. Bu şekilde aloe vera tozu elde edilir, bu toz genelde kabızlık tedavisinde kullanılmaktadır. Aloe vera şurubu elde edilirken öz suyun korunması için E vitamini, C vitamini, sorbit eklenir. Bunun yanı sıra öz suyun içinde bulunan dihidroksiantrasen maddesi özel bir yöntemle ayrılarak ilaç sektöründe kullanılmaktadır. Diğer kısmı da şurup haline getirilir. Aloe vera etkileri arasında bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri aloe vera jel (bitki karışımlı Aloevera Şurubu)şurup ile sağlanabilmektedir. Aloe vera jel (bitki karışımlı Aloevera Şurubu) içerisinde aminoasitler, vitaminler ve 260 farklı madde bulunur. Cilt bakımı için aloe vera jelinden kremler ve losyonlar yapılmaktadır. Ayrıca aloe vera öz suyu bağırsak mantarlarını yok ederek, deri hastalıklarını iyileştirmektedir. Bunun yanı sıra özellikle akne tedavisinde faydaları saymakla bitmez. Aloe vera jeli kullanımı sonucunda yaraların hızlı iyileştiği görülmektedir. Aloe vera şurubu şeker hastalığına da faydalıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda hastalığın olumsuz etkilerini yok ettiği görülmüştür. Aloe vera şurubu ve jelinin hücre yenileyici etkileri bulunmaktadır.

Aloe vera özellikle göz rahatsızlıklarında da kullanılmaktadır. Aloe vera yapraklarından biri kesilerek öz suyu çıkarılır ve göze sürülür. Elde edilen öz su mide hastalıklarına, safra kesesi problemlerine, sarılık ve şeker hastalığına çok faydalıdır. Bağırsak parazitlerini yok etmede çok önemli etkileri vardır. Aloe vera çok yönlü kullanılabilen bir bitkidir. Vücudu temizler, kanser hastalığında kemoterapiden sonra vücudun gördüğü hasarı en aza indirir.

İlginizi Çekebilir

Dikkatinizi çekebilir

aloe vera barbadensis miller

Aloe Vera (Barbadensis Miller)

Aloe vera, 250 kadar çeşidi olan, kaktüs görünümlü, kurak iklimli tropik bölgelerde yetişen, binlerce yıldan ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir