Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Anasayfa / Aloe Vera Faydaları / Aloe Veranın Yara ve Yanık Tedavisinde Etkileri

Aloe Veranın Yara ve Yanık Tedavisinde Etkileri

 

Yanık tedavisi için piyasada hazır olarak satılan pek çok ürüne rastlamak mümkündür. Ancak bu ürünlerin büyük çoğunluğu pek çok kimyasal madde içerir. Bu ürünler yanık tedavisi için kullanıldığında deri üzerinde başka yan etkiler oluşmasına da sebep olmaktadırlar. Son yıllarda bitkisel tedavinin ağırlık kazanmasıyla bu kimyasal içerikli kremler yerine tamamen bitkilerden oluşan krem ve jellere ağırlık verildi.

Aloe vera deri üzerine uygulanabilen ve hiçbir yan etki göstermeyen mucizevî bitkilerden biridir. Yüzyıllar önce mısırlıların bu bitkiyi cilt bakımında kullandıkları tespit edilmiştir. Günümüzde yapılan ayrıntılı incelemelerde de aloe veranın iyileştirici ve hücre yenileyici gücü olduğu saptanmıştır.

Gün içinde pek çok kaza ile karşılaşmak mümkün. El ve ayakların bir yerlere çarpılması veya yanması, kesikler ya da tahrişler bu kazaların başında gelir. Özellikle yanık tedavisinde aloe vera jelin büyük faydası görülebilir. Aloe vera jel içinde doğal olarak hücre yenileyici maddeler bulunur. Yanıklarda tahrip olmuş deri üzerine her gün düzenli olarak aloe vera jel kullanıldığında hızlı bir iyileşme gözlenir. Deriyi tamamen yenilendiği için yanık izlerinin giderilmesinde de etkilidir.

Bazı hastalıklar sebebiyle vücutta geçmeyen yaralar da görülebilir. Yara tedavisi için aloe vera yapraklarından elde edilen jel direkt olarak bu yaraların üzerine sürülebilir. Kullanılan ilaçlara rağmen uzun süre iyileşmeyen yaralarda bile aloe vera kullanıldığında hızlı bir iyileşme gözlenir. Ancak yaranın tekrar oluşmaması için kapandıktan sonra da belli bir süre bu jeli kullanmaya devam etmek gerekir.

Yazın en çok karşılaşılan sorunlardan biri de güneş yanıklarıdır. Güneş yanıkları da derinin doğal yapısının bozulmasına sebep olmakta ve başka deri hastalıklarını beraberinde getirmektedir. Bronzlaşmak adına güneş altında kalan insanların güneşin zararlı etkilerini azaltmak için güneş kremi kullanmaları gerekmektedir. Ancak bazı durumlarda güneş kremi iyi sürülmediğinden ya da krem iyi bir koruma faktörüne sahip olmadığından güneş yanıkları meydana gelir.

aloe vera yanık tedavisi

Güneş yanıklarında derinin serinletilmesine ve kaybettiği sıvının geri kazanılmasına ihtiyaç vardır. Bu da en iyi aloe vera ile sağlanabilir. Doğal aloe vera yapraklarından elde edilen jel deri üzerine sürüldüğünde hem ağrıyı azaltır hem de derinin kaybettiği nemi geri kazandırır.

 

İlginizi Çekebilir

Dikkatinizi çekebilir

aloevera

Aloe Vera ve Tıbbi Tesirleri

  Tropikal bir bitki olan aloe vera, günümüz dünyasında gerek ticari sebepler gerekse özel kullanımlar ...

Bir Yorum

  1. Merhaba benim çocukluktan kalma ayağında yanık yara izleri var alıver kullanıyorum bu lekelerin girmesinde bir etkisi olurmu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir