Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Anasayfa / Aloe Vera Bitkisi / Aloe Vera Bitkisinin Tarihçesi

Aloe Vera Bitkisinin Tarihçesi

3992203111_dc35aa9954_bSabırgillerin takriben 350 alt türü mevcuttur ve bunlardan en çok iki tür kullanılır ve bunlar: Sarısabır; aloe vera (A. Barbadensis) ve Kap-Sabırı; aloe ferox (Aloe capensis) diye anılır. Türkçede sadece Aloe vera (Sarısabır) diye anılan bu bitki genelikle sarı çiçek açtığından bu adla anılır.

Eskiden aloe bardensis diye anılmasının sebebi Barbados adasında ihracının yapılmasından dolayıdır. Bitkinin ismi arapça Alloek den gelir ve parlak acı demektir, vera wahre´de yani hakikiden ferox ise yabani anlamına gelir. Sabırın asıl vatanı Sudan, Somali, Sokotra adası ve Arap yarımadası olup zamanla tropik ve subtropik iklimin hakim olduğu her yere yayılmıştır.

Günümüzde özelikle ABD´nin Güney eyaletlerinde kozmetik maddelerin ve ilaç yapımında kullanılmak için özel olarak yetiştirilmektedir. Tarihte ilk defa Mısırlılar tarafından güzellik banyosu ve cilt bakımı için M.Ö. 4000 yollarında kullanılmaya başlanmış ve Peygamber Efendimiz tarafından Sabır suyu göz ağrılarına karşı kullanılmasını tavsiye etmiştir.

Aloe vera bitkisi Karahanlı, Gazneli, Selçuklu ve Osmanlılar tarafından oldukça yaygın olarak kullanılmıştır. Sabun ve krem yapımında kullanılmış ve bir çok yazar aloevera üzerine inceleme yazmışlardır. Aloe vera üzerine son yıllarda yapılan Üniversite araştırmaları ile önemi dahada artmıştır.

İlginizi Çekebilir

Dikkatinizi çekebilir

aloe-vera

Yemek Olarak Aloe Vera

Bitkisel tedavi ve kozmetik alanlarında sıkça rastladığımız bir bitki olan aloe vera, pek çok farklı ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir