Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Anasayfa / Aloe Vera Bitkisi / Mucizevi Bitkinin Araştırılan Etkileri

Mucizevi Bitkinin Araştırılan Etkileri

aloe-veraAloe vera, özü sayesinde üne kavuşmuş tropikal bir bitkidir. Kullanım alanının genişliği dolayısıyla artık dünyanın her köşesinde üretilmekte olan bu bitki, insan sağlığına olan katkıları ile ün salmıştır. Bu katkılar dolayısıyla kozmetik ve ilaç sektörünün en önemli kaynaklarından biri olarak adından söz ettirmektedir. Söz konusu aloe vera etkileri, yapraklarının iç kısmında bulunan aloe vera özü olarak adlandırılan sıvının yapısında bulunan çok sayıdaki mineral, amino asit ve vitaminin getirisidir.

Aloe vera jel (bitki karışımlı şurup) isimli ürün de bu etkileri insanların hizmetine sunmak üzere hazırlanmış bir gıda takviyesidir.  Aloe vera şurubu faydaları olarak böcek ısırmalarındaki etkinin en aza indirilmesinden, yanık bölgelerin iyileştirilmesine kadar çok geniş yelpazeli bir liste çıkarılabilecektir. Zira aloevera jeli (bitki karışımlı şurup)tamamen aloe vera bitkisi temel alınarak hazırlanmış bir ürün olduğu için bu bitkinin tüm karakteristiğini de beraberinde getirmektedir. Aloe vera şurubu faydaları olarak bazı noktaların ise kısaca açıklanması faydalı olacaktır. Buna göre bitkinin bağırsak mantarı, diyabet ve yanık sorunlarına karşı ne gibi tesirleri olduğunu aşağıdaki şekilde ifade edebiliriz;

Aloe Vera ve Yanıklar

Bilindiği üzere cilt üzerinde bir yanık oluştuğunda ilk önce yapılması gereken şey, yanan bölgeye su ile soğuk tampon uygulanması gereğidir. Şayet yanık basit nitelikten öte daha ciddi bir haldeyse buz ile de müdahale edilebilir. Bu işlem ilk etapta yanığın etkilerinin bertaraf edilmesi açısından önemlidir. Söz konusu tampon uygulaması yaklaşık on veya yirmi dakika uygulandıktan sonra ise merhem veya krem sürmek yoluna gidilebilir. Bu noktada aloe vera özünden faydalanmak oldukça etkili olacaktır. Zira aloe veranın insan vücudunu yenileyici etkileri sayesinde yanık durumlarındaki ağrıyı dindirerek cildin yenilenmesine yardımcı olacağı bilinmektedir. Ancak bu söylediklerimiz pek tabii ki basit bir müdahale gerektiren haller için geçerlidir. Çok daha ciddi durumlarda derhal bir sağlık kuruluşuna başvurmak çok önemlidir.

Aloe Vera ve Diyabet

Aloe vera, yine özünün insan sağlığına katkıları sayesinde kandaki şeker oranını düzenleme konusunda etkili bir bitkidir. Bu açıdan bakıldığında diyabet rahatsızlığı konusunda da insanlara faydalı olabileceğine şüphe yoktur. Ayrıca daha önce de belirttiğimiz gibi aloe veranın yaraları iyileştirmedeki etkileri, diyabetin bir belirtisi olan yara iyileşmelerinin gecikmesi olgusuna karşı da oldukça faydalıdır.

Aloe Vera ve Bağırsak Mantarları

Aloe veranın birçok faydalı etkisi gibi, tam bir temizlik aracı olması da dikkate değer bir diğer özelliğidir. Harici kullanımlardaki etkisi kadar, dâhili kullanım ile de oldukça önemli sonuçlar alınabilmektedir. Sindirim sistemini temizlemesi de bunlardan biridir. Zira bağırsaklarda nüfusu artan mantarların tekrar kontrol altına alınabilmesi açısından vücuda destek verdiği bilinmektedir.

 

İlginizi Çekebilir

Dikkatinizi çekebilir

aloe-vera

Yemek Olarak Aloe Vera

Bitkisel tedavi ve kozmetik alanlarında sıkça rastladığımız bir bitki olan aloe vera, pek çok farklı ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir