Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Anasayfa / Aloe Vera Bitkisi / Tıbbi Sarısabır (Aloe Vera) İçeriği ve Üretimi

Tıbbi Sarısabır (Aloe Vera) İçeriği ve Üretimi

tıbbi sarısabır aloe vera

Tropikal bir bitki olan aloe vera, bugün dünya üzerinde neredeyse her yerde tanınmaktadır. Tüm dünyaya bu şekilde yayılmış olmasının yegane sebebi ise aloe veranın bitkisel tedavi konusundaki inanılmaz etkileridir.

Aloe vera içeriği; çok sayıda vitamin, mineral ve enzimi bir arada bulundurmaktadır. Özellikle yapraklarındaki özde bunları barındırmakta olan aloe vera dünyanın önde gelen ilaç ve kozmetik firmalarının dikkatini çekmiş, gerek onların reklamlarıyla gerekse insanların ilgisiyle tüm dünyada yetiştirilir hale gelmiştir. Özellikle kozmetik firmalarının büyük çiftliklerde aloe vera üretimi yapmaları, bitkinin ne derece önemli olduğunun da bir göstergesidir.

Aloe vera, kendi ismiyle tüm dünyada tanınsa da yerel olarak farklı şekilde isimlendirildiğine de rastlanılabilmektedir. Türkiye’de de bu yöndeki kullanımı tıbbi sarısabır şeklindedir. Ancak tıbbi sarısabır ismi sadece literatürde kalmış, günlük hayattaki kullanım yine aloe vera şeklinde olmuştur.

Aloe vera yetiştiriciliği, bitkinin tropikal kökenli olması sebebiyle biraz daha özen gerektirmektedir. Yine de aloe veranın sadece ticari faaliyetler için değil, Türkiye’de evlerde saksı ortamlarında yetiştirilebildiğini de belirtmemizde fayda vardır. Konuya hevesli kimseler için en azından bunun mümkün olduğunu bilmek işe yarayabilir.

Söylediğimiz gibi aloe veranın dünya çapında üne sahip olmasının tek nedeni insan sağlığına olan faydalı etkileridir. Söz konusu etkilerden faydalanmak için bugün pek çok farklı ürün kullanılabilmektedir. Aloe vera ürünleri de tıpkı bitki gibi dünya üzerinde oldukça yaygın bir kullanıma sahiptir. Örneğin Doğu Asya’da aloe vera özü ile elde edilmiş olan bir meyve suyu herkesin ulaşabileceği şekilde marketlerde dahi satılabilmektedir.

Aloe vera katkılı ürünler arasında Türkiye’de en yaygın kullanıma sahip olanlarından birisi aloe vera jel (bitki karışımlı aloe vera şurubu) ismiyle karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu aloe vera jel (bitki karışımlı aloe vera şurubu) sayesinde bitkinin öz kısmında bulunan çok sayıdaki enzim, vitamin ve mineral insan vücudu ile etkileşime girebilmektedir. Doğal olarak aloe veranın antioksidan etkilerinden, sindirim ve boşaltım sistemlerine olan faydalarına kadar pek çok faydasından yararlanmak da bu ürünü kullanmak suretiyle mümkün olabilmektedir.

 

İlginizi Çekebilir

Dikkatinizi çekebilir

aloe-vera

Mucizevi Bitkinin Araştırılan Etkileri

Aloe vera, özü sayesinde üne kavuşmuş tropikal bir bitkidir. Kullanım alanının genişliği dolayısıyla artık dünyanın ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir