Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Anasayfa / Aloe Vera Bitkisi / Yemek Olarak Aloe Vera

Yemek Olarak Aloe Vera

aloe-veraBitkisel tedavi ve kozmetik alanlarında sıkça rastladığımız bir bitki olan aloe vera, pek çok farklı amaçla ve farklı şekillerle kullanılmaktadır. Kalın yaprakları ve bu yaprakların çevresinde minik dikenleri bulunan aloe vera bitkisi, görünüşünün aksine kaktüs değil bir zambak türüdür.

Sıcak iklimleri ve çöl havasını seven bu bitki Afrika’da başlayıp dünyanın dört bir yanına yayılan yolculuğunda ülkemize de uğramıştır. Türkiye ’nin güney ve güneybatı bölgelerinde yetişen ve suni yöntemlerle yetiştirilebilen aloe vera pek çok faydaya sahiptir.

Cilt üzerindeki etkileri yıllardır herkes tarafından bilinen ve kozmetik ürünlerdeki varlığını günden güne arttıran aloe veranın etkisi bununla sınırlı değil. Bilinenin aksine bağırsak mantarı ve karaciğer sorunlarında en etkili bitkisel takviye olan aloe vera aynı zamanda bir bağışıklık arttırıcıdır.

Batı ülkelerinin birçoğunda aloe vera bitkisi hoş kokusu, kısa boyu ve faydaları sebebiyle ev ortamında süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Avusturalya’da ev ziyaretlerinde saksıda aloe vera götürülmesi bir gelenektir.  Bakımı oldukça kolay olan bu bitki, su vermeyi unutsanız, senede bir kez toprağını değiştirseniz bile canlılığından bir şey kaybetmeyecek ve evinizi güzelleştirmeye devam edecektir.

Bütün bu kullanım alanlarının yanında aloe vera enteresan bir kullanım şekline daha sahiptir. Başta Avustralya olmak üzere bazı ülkeler aloe vera bitkisini bir meyve olarak tüketmektedirler. Alıştığımızın dışında yoğun ve acı bir tada sahip olan bu bitkinin yaprakları bıçakla kazınıp inceltildikten sonra küçük parçalar haline getirilerek tüketilmektedir. İçerisindeki jelin acı tadını yumuşatmak amacıyla çeşitli meyveler ya da tatlandırıcı ürünlerle birlikte de kullanılmaktadır.

Aloe veranın yemeği de yapılmaktadır. Maayeka adı verilen ve bizim taze fasulye yemeğimizi andıran bir yemek olarak yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Bunların dışında gazlı içecek, aloe vera şurubu, aloe vera aromalı şeker, sakız ve yoğurt gibi ürünlerde de bu bitkiye rastlamak mümkündür.

Yemek olarak aloe vera taze kullanımyla kıyaslandığında besleyici ögelerini büyük ölçüde kaybetmektedir.  Yüksek ısıya maruz kalan bitki içeriğindeki enzimleri yitirir. Ayrıca aloe vera yemeği bitkinin kabuklarıyla birlikte kullanılmasıyla yapılır. Kabuğunda yüksek miktarda laksatif  bileşenler barındıran aloe vera yemek şekliyle fazla tüketildiğinde diyareye sebep olabilir.  Bu sebeple aloe vera yemeği tedavi amacıyla değil lezzet için tüketilmelidir.

Damak tadımıza pek uymadığından ülkemizde aloe vera lezzet amacıyla değil tedavi amacıyla tercih edilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Dikkatinizi çekebilir

aloe-vera

Mucizevi Bitkinin Araştırılan Etkileri

Aloe vera, özü sayesinde üne kavuşmuş tropikal bir bitkidir. Kullanım alanının genişliği dolayısıyla artık dünyanın ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir